Економіка

Гроші в обмін на реформи – Ukrainian Facility

Ukrainian Facility – гроші в обмін на реформи

Ukrainian Facility – гроші в обмін на реформи

01.02.2024 18:10

Укрінформ

Чотирирічна програма допомоги Ukrainian Facility від Європейського Союзу передбачає обовʼязкові звіти про виконану “домашню роботу”

На засіданні Євроради 1 лютого всі 27 лідерів Євросоюзу погодили додатковий пакет підтримки України в бюджеті ЄС. Так звана програма Ukraine Facility Європейського Союзу передбачає надання Україні 50 млрд євро впродовж 2024-2027 років. З цієї суми 39 млрд євро будуть спрямовані до державного бюджету для посилення макрофінансової стабільності. 8 млрд євро – це сума для покриття ризиків у пріоритетних секторах економіки для потенційних інвесторів, які заходитимуть в Україну через ЄБРР, ЄІБ та інші міжнародні інституції. Ще 3 млрд передбачено на компенсацію кредитних ставок. Укрінформ зібрав, що відомо про програму.

ЄВРОПЕЙСЬКА РУКА ДОПОМОГИ

Отже, можемо трохи видихнути – довгоочікуване рішення про фінансову підтримку є. Однак до реальних траншів – ще кілька місяців. У кінці лютого Європарламент має ухвалити регламент програми під час своєї пленарної сесії. Після цього план для Ukraine Facility затвердить український Кабмін та передасть його для розгляду Європейській комісії.

Ukrainian Facility – гроші в обмін на реформи
Фото: EPA

Ключова вимога з боку ЄС – це розробка і суворе дотримання Плану реформ та інвестицій, який передбачатиме здійснення структурних реформ у державному секторі, проведення низки економічних реформ, спрямованих на розвиток бізнес-клімату та підприємництва, а також кроки для розвитку пріоритетних секторів, що можуть забезпечити швидке економічне зростання. Для отримання коштів Україна має виконувати квартальні індикатори цього плану.

“Велика частина грошей з плану – €39 млрд – це «план України».

Рекомендуем посмотреть:  Укренерго скасувало обмеження електропостачання у денні години вівторка

Ще €8 млрд – «Інвестиційний фонд» та €3 млрд – «Технічна й адміністративна підтримка» (компенсація кредитної ставки). Так ось, ці €39 млрд буде як макрофінансова допомога (в бюджет). Умовно – як транш МВФ. І відповідно цей план буде як великий меморандум МВФ, з достатньо конкретними кроками. Крок (що треба зробити, наприклад, прийняти закон номер такий-то). Дедлайн (до якої дати треба виконати пункт). Кількість грошей, які виділяються за виконання конкретного пункту”, – пояснює народний депутат Ярослав Железняк.

За його словами, кожний квартал з 2024-2027 років буде мати умовно перелік таких кроків, по яких будуть виділятися гроші. При цьому перегляд кожного разу буде жорстким, умовною аудиторською комісією від ЄС.

“Як буде виглядати механізм перегляду програми, поки невідомо. В Уряді буде визначений координатор, який відповідає за моніторинг виконання. Але (!!!) перегляд – кожного кварталу. Не виконали протягом року за дедлайном – можна вже не виконувати, гроші вже за цей пункт не дадуть. Тобто, прямо механізм «гроші в обмін на реформи» як є. Навіть поки більш жорстко виглядає”, – підкреслює нардеп.

“Крім макрофіну найважливішим є розробка плану для інвестиційних проєктів, тому тут необхідна співпраця держави та бізнесу”, – коментує також ексзаступник міністра інфраструктури України Віктор Довгань.

КОЛИ І СКІЛЬКИ МОЖЕМО ОТРИМАТИ

Железняк каже, що враховуючи бюджетні потреби у 2024 році, Україна від ЄС очікує цього року найбільшу суму – бажано €18 млрд.

Ukrainian Facility – гроші в обмін на реформи

Він також додає: оскільки крім Ukrainian Facility Україна має певні зобовʼязання за умовами Меморандуму з МВФ та угодою зі Світовим Банком, тому майбутній план від ЄС має ще до прийняття бути синхронізовано з цими документами теж.

Рекомендуем посмотреть:  У Німеччині тривають протести фермерів

Втім, як зазначила перший віцепрем'єр-міністр України – міністр економіки України Юлія Свириденко, в Мінекономіки розраховують отримати перший платіж обсягом 4,5 млрд євро вже у березні. Вона підкреслила, що сьогодні Уряд працює над відповідною угодою про перехідне фінансування спільно з європейськими партнерами: “Рішення Європейської ради також відображає позитивну оцінку підготовки Плану для Ukraine Facility, яка відбувається за координації Міністерства економіки”.

Міністр фінансів України Сергій Марченко підтримує оптимізм своєї колеги по уряду, кажучи, що рішення про схвалення Ukraine Facility – це не тільки фінансова підтримка, а й важливий сигнал про довіру до України, як партнера та майбутнього члена ЄС. Міністр перелічує три важливі наслідки цього рішення для України: “По-перше, це підтримка фінансової та економічної стабільності. По-друге, залучення державних та приватних інвестицій для відновлення України. І по-третє – реформи для посилення конкурентоспроможності економіки України на шляху до євроінтеграції”.

За його словами, спільні зусилля Уряду України та міжнародних партнерів вже другий рік поспіль дозволяють зберігати фінансову стійкість перед викликами повномасштабної війни. “Це рішення дозволить підтримати досягнутий прогрес у фінансовій та економічній сферах протягом 2023 року та стимулюватиме пришвидшення відновлення України. Попереду маємо довгий шлях для реалізації всіх реформ, що дозволять наблизити наше Європейське майбутнє”, – резюмує міністр.

Марина Нечипоренко, Київ

Джерело

Показати статті

Рекомендуємо:

Leave a Reply

Close