Новини Києва
Російські ФАБ-3000: у ISW розповіли про загрози запусків нових авіабомб
У Повітряних силах ЗСУ зазначили, що остаточно говорити про застосування ворогом ФАБ-3000 можна буде лише тоді, коли вдасться зібрати уламки та ознайомитися з місцем удару.
Російські війська вже збільшили використання керованих і некерованих плануючих бомб проти України / колаж УНІАН, скріншоти
В Інституті вивчення війни (ISW) розповіли про загрози запусків російськими окупантами авіабомб ФАБ-3000.
Як зазначається в опублікованому увечері 20 червня звіті ISW, російські джерела поширили кадри начебто першого в історії удару ФАБ-3000 М-54 по українському дислокаційному пункту в Липцях Харківської області, зазначивши, що бомба спричинила значні руйнування.
Зауважується, що російські джерела раніше високо оцінювали виробництво ФАБ-3000, але зазначали, що їх вага та загальні розміри ускладнять доставку більшості російських тактичних літаків.
“Той факт, що російські сили з’ясували, як запускати ФАБ-3000, є значною подією і збільшить руйнівний потенціал постійних атак Росії плануючими бомбами проти українських сил та інфраструктури. Російські війська вже збільшили використання керованих і некерованих плануючих бомб проти України, зокрема в Харківській області, до руйнівного ефекту, і якщо російські війська зможуть запустити масовий залп із ФАБ-3000 (або навіть важчих керованих плануючих бомб), вони зможуть завдати ще більшої шкоди українським фронтовим позиціям та критичній інфраструктурі”, – йдеться у звіті.
Крім того, зазначається, що російські мілітарні блогери відзначили, що удар 20 червня не був особливо точним, але радіус ураження ФАБ-3000 компенсує його недостатню точність, особливо якщо російські сили зможуть використовувати їх масштабно.
Водночас вранці 21 червня речник Повітряних сил Збройних сил України Ілля Євлаш в ефірі телемарафону, відповідаючи на запитання щодо відео, яке напередодні розповсюдили росіяни, на якому начебто на територію Харківської області скидається 3-тонна фугасна авіабомба ФАБ-3000, – наскільки ця інформація відповідає дійсності та чи були вже випадки застосування ворогом ФАБ-3000, – зазначив, що “ми бачили це відео”.
“Остаточно про це можна буде говорити лише тоді, коли офіційно вже вдасться зібрати уламки, хоча б ознайомитися з місцем. Звичайно, що по відео досить складно сказати. Тому необхідно трішки зачекати до того, поки вдасться дослідити це місце, і вже з упевненістю повідомити нашим глядачам про те, що саме це був за тип боєприпасу”, – сказав він.
Речник додав, що росіяни найчастіше використовують ФАБи 250 та 500. Вони переробляють їх під уніфікований міжвидовий плануючий боєприпас.
“Однак, 3000 – це досить рідкісний випадок. І імовірно, якщо експертиза все ж таки підтвердить, це стане одним з перших випадків, коли росіяни застосували таку потужну авіаційну бомбу”, – підкреслив Євлаш.
Чи застосувала Росія ФАБ-3000 – що повідомлялося
Як писав УНІАН, у березні російське міністерство оборони повідомило, що в Нижегородській області з початку року масово виготовляють тритонні авіаційні бомби ФАБ-3000.
Повідомлялося, що використовувати такі бомби міг лише російський дальній стратегічний бомбардувальник-ракетоносець Ту-22М3, однак він не вміє використовувати бомби з керованим модулем планування і корекції.
Російські загарбники поширили в мережі, як стверджується, момент застосування тритонної бомби ФАБ-3000 М-54 з керованим модулем планування і корекції.
20 червня російський Telegram-канал Fighterbomber опублікував відео скидання такої бомби на село Липці в Харківській області. За його даними, це перше в історії людства бойове застосування бомби такого калібру з УМПК.
Застосування ФАБ-3000
“Довідковий радіус суцільного ураження у ФАБ-3000 230 метрів, а осколки зберігають свою забійну силу на дальності 1240 метрів”, – написав він.
Експерт BILD з аналізу відкритих даних Юліан Рьопке повідомив, що ця авіаційна бомба вразила будівлю “Нової пошти”. “Важка бомба масою 3 тонни (бойова частина 1,2 тонни) впала за 15 метрів від будівлі, але все одно завдала їй серйозної шкоди”, – написав він у мікроблозі X.